Dinamo, victorie cu arbitrii

Dinamo a invins duminica la limita, 1-0, pe terenul Jiului Petrosani. Arbitrul Sebastian Coltescu nu a vazut un hent in careul lui Dinamo, iar Jiul a avut un gol valabil anulat.

Florin Marin, antrenor la Jiul si fost tehnician al lui Dinamo, a pus mari probleme elevilor lui Mircea Rednic.

In prima repriza, Jiul a solicitat un penalty, in urma unui hent comis in careu de Cristian Pulhac, dar  Sebastian Coltescu nu a sanctionat infractiunea.

Niculescu a avut primele ocazii de a inscrie (10, 14), insa golul a cazut abia in minutul 30. Centrarea lui Catalin Munteanu a fost fructificata de Danciulescu, care a trimis cu capul, din plonjon, mingea la vinclul unui Multescu, inmarmurit.

In repriza a doua, Pavel Dulcea a marcat un gol frumos, numai ca tabela a ramas 1-0, la semnalizarea eronata a tusierului Florin Buzarnescu. Coltescu a mers pe mana colegului sau si a anulat golul valabil.

Dinamo a ajuns la sase victorii din tot atatea partide oficiale sustinute in acest sezon.

Suporterii lui Dinamo au contestat escapada lui Claudiu Niculescu. ''Rednic, nu ceda, fa-ti singur echipa!'', a fost mesajul fanilor pentru antrenor.

Claudiu Niculescu a jucat, insa, bine cu Jiul. Scapat singur cu portarul, Niculescu a avut ocazia de a 'linisti apele' in minutul 64, insa sutul sau a nimerit doar bara, spre exasperarea lui Rednic. Asta nu i-a impiedicat pe suporteri sa il fluiere copios.