Dinamo obtine prima victorie a sezonului. Daniel Popa, erou in Stefan cel Mare

Fara gol marcat si punct in clasament dupa primele trei etape, Dinamo a rabufnit contra nou-promovatei Academica Clinceni, echipa pe care ”cainii” au invins-o, cu 4-2.

Trei dintre goluri au fost marcate de Daniel Popa, jucator introdus la pauza in locul lui Robert Moldoveanu.

Popa a punctat in minutele 52, 83 si 90, in timp ce Montini a marcat celalalt gol al lui Dinamo.

Dinamo a avut 2-0 la un moment dat dupa pauza, insa cei de la Academica Clinceni au avut puterea de a reveni egaland scorul prin reusitele lui Vojtus din mintul 66 si Ion din minutul 73.

La scorul de 3-2 oaspetii au avut doua mari sanse de gol, portarul Straton intervenind de fiecare data providential.

Academica Clinceni devine lanterna rosie in locul lui Dinamo dupa acest meci si la cum evolueaza lucrurile este candidata certa la retrogradare, desi sezonul este abia la inceput.

Dinamo: C. Straton - Moura, Klimavicius, Bejan, Sin - Răuţă, I. Filip (Sorescu ’34) - Mihaiu, K. Bru (Grigore ’74), Moldoveanu (Popa ’46) – Montini. Antrenor: Sebastian Moga;

Academica Clinceni: O. Vâlceanu - G. Matei, Chatziterzoglou, Patriche, Dobrescu - Pîrvulescu (Buziuc ’46), Şut, Barbu (Omar ’86), Nsiah – Dumitru (Ion ’54) - J. Vojtus. Antrenor: Ilie Poenaru;

Cartonaşe galbene: Răuţă ’57, Popa ’77, Bejan ’84 / Pîrvulescu ’22, Nsiah ’81, Matei ‘88;

Arbitru: Adrian Cojocaru.