Debut fulminant pentru Adrian Mutu la CFR Cluj: 4-1 cu Voluntari!

În ultima partidă a etapei a 23-a CFR Cluj a dispus pe teren propriu de FC Voluntari, cu 4-1 (1-1), meci care a marcat debutul lui Adrian Mutu ca antrenor principal la formația din Gruia.

Așa am trăit CFR Cluj - FC Voluntari

Bîrligea a deschis scorul cu opt minute înaintea pauzei cu o reluare pe jos din interiorul careului.

La pauză s-a intrat în echilibru, slovacul Nemec restabilind egalitatea în minutul 43.

CFR Cluj s-a dezlănțuit în partea secundă și s-a desprins în câștigătoare prin golurile marcate de Otele (63), Tachtdsidis (66) și Michael (75), jucător intrat în partea secundă în locul lui Bîrligea.

În urma acestui rezultat CFR Cluj revine pe locul secund în clasament, fiind la 11 puncte de liderul FCSB.

FC Voluntari ocupă locul 14, poziție de baraj la finalul campionatului.

Adrian Mutu a preluat banca tehnică a formației CFR Cluj după îndepărtarea italianului Andrea Mandorlini.

Cu Mandorlini pe bancă formația din Gruia a pierdut primul meci oficial din acest an, 0-1 în deplasare cu lanterna roșie FC Botoșani.

Caseta tehnică

CFR Cluj: R. Sava – C. Manea, Boben, M. Ilie, Mamic - Muhar, Keita, Tachtsidis (El Kaddouri 78) – Deac (R. Filip 86), Bîrligea (Peter Michael 71), Otele (Fica 86). Antrenor: Adrian Mutu.

FC Voluntari: J. Fernandez - Ricardinho, C. Paz, Matricardi - Boboc, Raţa (Aliji 78), Crepulja, Carnat (Dumiter 69) - A. Ciobanu (Droppa 78), Nemec (D. Florea 88), R. Popescu (D. Andrei 69). Antrenor: Marin Dună.

Cartonaşe galbene: El Kaddouri 82.

Arbitri: Rareş Vidican - George Neacşu, Imre-Laszlo Bucsi.