2
1
UTA

Asa am trait Chindia – UTA

Meciul Chindia - UTA din etapa a 24-a a fost live text in aceasta pagina de la ora 17:00.

18:58 Final de partida.

GOL CHINDIA (min.81) - Portarul Iacob respinge in fata un sut din afara careului trimis de Dulca, mingea ajunge la Negut care inscrie pentru 2-1 cu sut la coltul lung.

OCAZIE (min.66) - Cooper ramane in pozitie de finalizare in centrul careului fara om in marcaj. Sutul acestuia trece pe langa poarta oaspetilor.

OCAZIE (min.54) - UTA aproape de gol la lovitura de cap trimisa de Postolachi din 6-7 metri. Portarul Cabuz respinge in extremis cu mana in corner. Inceput de repriza dominata de aradeni.

OCAZIE (min.49) - Sansa de gol ratata de UTA. Mingea sutata de Anton din interiorul careului a lovit bara!

18:07 A inceput repriza secunda. Dubla inlocuire la Chindia: Orozco in locul lui Corinus si Dumitrascu in locul lui Popadiuc.

17:51 Horia Mladinovici a fluierat finalul primei reprize dupa trei minute de prelungiri. 1-1 la pauza intre Chindia si UTA, in primul meci al etapei a 23-a in prima liga a Romaniei.

OFFSIDE (min.45) - Gol anulat celor de la UTA. Gavrila s-a aflat in pozitie afara din joc.

OCAZIE (min.34) - Centrare din dreapta si Popa sterge mingea cu capul pe langa poarta aradeana.

GOL UTA (min.31) - Postolachi patrunde in stanga si scoate mingea pentru sutul lui Ubbink. Executie in forta pe centrul portii si scorul devine 1-1.

OFFSIDE (min.23) - Gol anulat celor de la Chindia pentru un offside la Cooper. Faza a fost verificata rapid de VAR si jocul reluat. Ramane 1-0 pentru Chindia.

GOL Chindia (min.8) - Gazdele recupereaza mingea la centrul terenului, Negut il deschide in careu pe Cooper si atacantul gazdelor inscrie cu un sut din interiorul careului.

17:03 A inceput meciul de la Ploiesti.

CHINDIA: 33 Cabuz – 98 Capusa, 91 Corinus, 25 Boldor, 88 Ionita – 5 Vorobjovas, 8 Dulca – 10 Negut, 59 Popadiuc, 19 Popa – Cooper.

UTA: 93 Iacob – 21 Erico, 4 Benga, 22 Hoxhallari – 2 Benzar, 14 Anton, 19 Batha, 20 Ubbink, 55 Pop – 9 Gavrila, 17 Postolachi.

Arbitru: Horia Mladinovic.

Stadion: “Ilie Oana” (Ploiesti).

Chindia ocupa locul zece in clasament, cu 25 de puncte, si a inceput anul cu un egal (1-1 cu FC Arges) si o victorie (2-1 in deplasare cu Petrolul).

UTA se afla in mare dificultate, ocupand penultimul loc, cu doar 20 de puncte. Aradenii au remizat cu FCU 1948 in deplasare (1-1) si au pierdut pe teren propriu cu Mioveni (1-2) de la reluarea campionatului.

O singura victorie a obtinut UTA in precedentele 24 de meciuri disputate in deplasare, in campionat, 2-1 cu Botosani pe 9 septembrie 2022. In rest, 11 remize si 12 infrangeri pentru Batrana Doamna.

De sapte ori s-au mai intalnit Chindia si UTA in prima liga. Targovistenii au castigat de trei ori, aradenii s-au impus de doua ori si alte doua partide s-au incheiat la egalitate.

In tur a fost 1-1, goluri Benga si respectiv Akhmatov.