2
Petrolul
Grozav 77' Diomande 50'

Așa am trăit Chindia - Petrolul

Am transmis live text în această pagină meciul Chindia - Petrolul, partidă programată vineri seara de la 20:30 în etapa a 7-a din playout.

O singură înfrângere au suferit târgoviştenii în ultimele șapte meciuri disputate în campionat din postura de gazde, 1-2 cu FC Hermannstadt (9 aprilie 2023), în rest au două victorii şi patru remize.

Ploieştenii sunt neînvinşi în precedentele trei deplasări din Superliga României, interval în care au reuşit două succese (1-0 cu  FC Argeş, 1-0 cu FC U Craiova 1948) şi un rezultat de egalitate (2-2 cu FC Voluntari).

În sezonul regulat 2022-2023, fiecare a câştigat meciul considerat în deplasare (ambele s-au jucat pe arena Ilie Oană din Ploieşti), 3-2 pentru Petrolul în tur şi 2-1 pentru Chindia în retur.

22:26

Final de partidă.

77'

Gol Grozav!

Petrolul trece la conducere prin Gheorghe Grozav.

64'

Ocazie pentru Petrolul. Mingea e trimisă în bară.

61'

Intervine VAR-ul după ce s-a mai jucat câteva minute de la golul lui Popa și reușita Chindiei este anulată de centralul Marian Barbu.

58'

Chindia revine la conducere prin Daniel Popa. Acesta l-a depășit în viteză pe Ricardo Grigore și a marcat cu un șut la colțul lung.

54'

Budescu trimite din lovitură liberă puțin pe lângă poartă.

53'

Lovitură liberă pentru Petrolul. Budescu se află lângă balon.

50'

Gol Diomande!

Petrolul egalează prin Diomande, jucătorul intrat în debutul reprizei secunde. Șutul acestuia l-a păcălit pe Căbuz și a intrat în poartă pentru 1-1.