CFR Cluj revine pe primul loc. Culio la ultimul meci pentru ardeleni a contribuit la un gol

Meciul primelor doua clasate din Liga 1 a fost castigat de CFR Cluj in fata echipei Astra Giurgiu, cu 2-0 (1-0).

Asa am trait CFR Cluj - Astra Giurgiu

Andrei Burca a deschis scorul in minutul 23 cu un sut din interiorul careului dupa o centrare a lui Paun si o minge deviata de Costache.

Replica Astrei a venit zece minute mai tarziu din partea lui Constantin Budescu. Sutul acestuia din lovitura libera nu l-a surprins pe Arlauskis nepregatit.

Incredibila ocazie pentru CFR Cluj in minutul 64 ratata de Costache din cativa metri. Ratare care va candida la ocazie sezonului in Liga 1.

A urmat o noua sansa pentru gazde patru minute mai tarziu la reluarea lui Rondon.

Echilibrul numeric s-a rupt in minutul 83, dupa ce Budescu a primit al doilea galben pentru un fault asupra lui Culio. Pe primul il luase cateva minute mai devreme pentru proteste.

CFR Cluj a marcat golul de 2-0 in minutul 84 la centrarea lui Culio din flancul stang, mingea fiind scapata in poarta de Kitanov. Gafa cum rar vezi la un asemenea nivel.

O victorie in urma careia CFR Cluj revine dupa o etapa la conducerea clasamentului din Liga 1.

CFR Cluj: Arlauskis - Susici, Burcă, Vinicius, Camora - Itu (Bordeianu '57), Hoban, Culio - Costache (Petrila '87), Rondon, Păun (Omrani '73). Antrenor Dan Petrescu;

Astra Giurgiu: Kitanov - Graovac (Dandea '72), Tamaş, Dima (Tounkara '46) - Enache, V. Gheorhge, Crepulja, Simion, Radunovici - Răduţ (Begue '61), Budescu. Antrenor Bogdan Andone.

Cartonaşe galbene: Bordeianu '90, Arlauskis '90+1 / V. Gheorghe '3, Simion '29, Begue '63, Tamaş '66, Budescu '80, '83, Dandea '90+5;

Cartonaş roşu: Budescu '83.

Arbitru: Istvan Kovacs.