CFR Cluj obține victoria la Sf. Gheorghe. Doar a doua din playoff

Fosta campioană CFR Cluj a obținut cele trei puncte în disputa cu Sepsi, scor 2-1, sâmbătă seara, în prima partidă a etapei a 9-a din Playoff.

CFR Cluj a deschis scorul prin Claudiu Petrila, în minutul 33, cu un șut din afara careului în dreapta portarului.

Cu trei minute înaintea pauzei Sepsi a restabilit egalitatea prin Alexandru Tudorie. Acesta a înscris cu o execuție spectaculoasă din interiorul careului.

Imediat după pauză CFR a trecut în avantaj prin Boateng, însă golul a fost anulat după o intervențe a VAR-ului pe motiv de offside.

Echipa lui Dan Petrescu a marcat în cele din urmă golul victoriei prin Rangelo Janga, cu opt minute înaintea finalului. Petrila a șutat pe poartă din lateral stânga, iar mingea respinsă în față de Roland Niczuly a fost împinsă în poartă de Janga din alunecare.

CFR Cluj își consolidează locul trei în clasament cu această victorie, doar a două obținută de fosta campioană în acest playoff.

Caseta tehnică

Sepsi: Began - M. Bălaşa (R. Dimitrov 63), Ninaj, M. Tamas, A. Dumitrescu - I. Gheorghe (Rondon 80), N. Păun, J. Rodriguez (Francisco Junior 80), R. Varga (C. Matei 67) - Tudorie, Safranko (Aganovic 67). Antrenor: Cristiano Bergodi.

CFR Cluj: Scuffet – C. Manea, Yuri (B. Ţîru 46), A. Burcă, Camora (Peteleu 32) - Boateng, Cvek - Fică, Bîrligea (Maglica 80), Petrila (Muhar 90) – Janga (Hoban 90). Antrenor: Dan Petrescu.

Cartonaşe galbene: Yuri 18, Cvek 45+1, C. Manea 82.

Arbitri: Sorin Costreie - Valentin Avram, Adrian Vornicu.