Botosani urca pe podium dupa a doua victorie in playout

Gura importanta de oxigen luata de FC Botosani in derby-ul Moldovei cu Poli Iasi, meci castigat de echipa lui Liviu Ciobotariu, cu 3-0, duminica, in etapa a 7-a din playout.

Botosani s-a impus, cu 3-0, prin golurile marcate inca din prima repriza de Fulop. Acesta a deschis scorul in minutul 30 dintr-o lovitura de la 11 metri si tot el a majorat avantajul gazdelor la capatul unui contraatac ratat intr-o prima faza de Fulop.

In partea secunda gazdele au ramas in inferioritate numerica din minutul 79, cand Holzmann a vazut rosu direct pentru o lovitura aplicata lui Rus.

Chiar si asa, Botosani a ratat o lovitura de la 11 metri in minutul 90 prin Mihai Roman, al carui sut s-a dus mult peste poarta.

In minutul 90+4 Golofca a stabilit scorul final.

Asa am trait Botosani - Poli Iasi

FC Botoşani: Pap – Patache (Karaboue ’55), Miron, Burcă, Holzmann - Papa, J. Rodriguez - Fabbrini, Ongenda (Oaidă ’69), Golofca - L. Fulop (Roman ’76). Antrenor: Liviu Ciobotariu;

Politehnica Iaşi: Mino - Rus, Gardoş (Enoh ’55), Frăsinescu, Sin (Teixeira ’66) - Mihăescu, F. Cristea (Panţîru ’46), Nascimento - Sanoh, Platini, W. Semedo. Antrenor: Flavius Stoican;

Cartonaşe galbene: Patache ’35, Rodriguez ’53, Karaboue ‘87 / Gardoş ’29, Platini ’30, Semedo ’46, Mihăescu ’56, Rus ‘80;

Cartonaş roşu: Holzmann ‘80;

Arbitru: Horaţiu Feşnic.