Astra Giurgiu - Dinamo 2-0. "Cainii" coboara pe 12 in clasament

Sursă foto: Dinamo Facebook

Se aprind din nou luminile de avarie la Dinamo dupa infrangerea de la Giurgiu din etapa a 24-a in CASA Liga 1.

Un succes conturat in dreptul gazdelor inca din prima repriza, cand Valentin Gheorghe si Stahl au punctat intr-un interval de doar trei minute inaintea pauzei.

Valentin Gheorghe a deschis scorul in minutul 37 cu un sut din lovitura libera. O executie perfecta peste zid in dreapta lui Esanu.

Dinamo a acuzat socul primirii golului si a mai scos mingea o data din poarta dupa trei minute.

Stahl a ridicat scorul la 2-0 cu un sut din interiorul careului dupa o faza fixa de la coltul terenului. Acesta a profitat de respingerea gresita a dinamovistilor.

Dinamo n-a reusit niciun moment pana la finalul meciului sa conteste avantajul gazdelor.

Astfel, formatia lui Ionel Gane ramane cu 26 de puncte in clasament si coboara pe locul 12.

Astra Giurgiu urca pe locul 10 dupa a saptea victorie din acest sezon regular, acumuland 28 de puncte.

Astra: M. Popa - Hugo Souza (Raspopovici '68), Găman, Graovac (Jovanovici '67), David Dias - Canadija, Boe Kane, Wuthrich (Răduţ '79) - Montini (Krpici '82), Stahl (Crepulja '68), V. Gheorghe. Antrenor Eugen Neagoe;

Dinamo: Eşanu - Sorescu, Puljici, Ehmann, S. Filip - Nepomuceno (Mihaiu '59), Anton, Răuţă (Achim '59), Fabbrini (Măgureanu '69) - Gueye, Morsay. Antrenor Ionel Gane.

Cartonaşe galbene: Hugo Souza '49, Boe Kane '62 / Sorescu '38, Puljici '42, Ehmann '78, S. Filip '90.

Arbitru: Iulian Călin.