Fotbal European

Uriasul Weghorst a spart gheata pentru Manchester United

Atacantul olandez Wout Weghorst a marcat primul sau gol in tricoul echipei Manchester United, miercuri seara, in semifinalele Cupei Ligii Angliei.

Manchester United a invins in deplasare pe Nottingham Forrest, cu 3-0, si este ca si calificata in ultimul act al competitiei.

Marcus Rashford a deschis scorul in minutele de inceput dupa o faza spectaculoasa finalizata cu sut la coltul scurt.

Gazdele au restabilit egalitatea, insa reusita lui Surridge a fost anulata de VAR pentru o pozitie afara din joc.

Weghorst a dublat avantajul lui United in minutul 45 cu o reluare din interiorul careului. A fost prima reusita a atacantului olandez imprumutat pana in vara de la Burnley via Besiktas.

In partea secunda United a continuat sa domine si Eriksen si-a trecut in cont o bara, dupa care Bruno Fernandes a inchis tabela, cu doua minute inaintea finalului.

Returul este programat pe Old Trafford din Manchester la 1 februarie.