Fotbal European

Surpriză de proporții în Cupa Germaniei

Freiburg s-a calificat în semifinalele Cupei Germaniei, după ce a învins în deplasare pe Bayern Munchen, cu 2-1.

Nici cei mai înfocați suporteri ai echipei SC Freiburg n-ar fi anticipat deznodământul meciului de marți seara de la Munchen.

Mai ales după ce Bayern a deschis scorul devreme în meci prin Upamecano, în minutul 19.

Ceea ce părea o victorie sigură a bavarezilor s-a conturat într-o mare surpriză.

Nicolas Hofler a restabilit egalitatea cu opt minute înaintea pauzei printr-un șut spectaculos din afara careului.

Finalul a fost însă unul greu de anticipat. Musiala a comis un henț în propriu careu și Lucas Holer a devenit eroul lui Freiburg, transformând lovitura de la 11 metri care a decis echipa calificată în semifinalele Cupei Germaniei.

O altă semifinalistă este Eintracht Frankfurt, formație care a trecut de Union Berlin, cu 2-0.

Ultimele două sferturi de finală se dispută miercuri seara: FC Nurnberg – VFB Stuttgart (19:00) și RB Leipzig – Borussia Dortmund (21:45).

Bayern și Freiburg se vor duela din nou peste trei zile, de acestă dată în campionat pe terenul lui Freiburg.