Fotbal European

Schimbare de lider in Turcia. Galatasaray trece in fata rivalei Fenerbahce

Echipa Galatasaray Istanbul a urcat pe primul loc in clasamentul primei ligi din Turcia dupa meciurile etapei a 15-a.

Galatasaray a profitat de infrangerea rivalei Fenerbahce, 0-2 pe terenul campioanei Trabzonspor, intr-un meci disputat sambata seara.

In meciul programat duminica pe teren propriu, Galatasaray s-a impus in fata celor de la Istanbulspor, cu 2-1 (2-0).

Bafetimbi Gomis a marcat o dubla in minutele 15 si 37, insa cei de la Galata au fost aproape sa scape victoria printre degete in prelungirile partidei.

Mehmet Yesil a redus din diferenta, in minutul 82, pentru ca in prelungiri Emir Kaan Gultekin sa rateze o sansa uriasa de gol singur cu portarul Okan Kocuk.

Galatasaray ajunge la 30 de puncte dupa 14 puncte si este noul lider din Turcia, cu un punct peste Fenerbahce.

Etapa a 16-a din Turcia este programata in perioada 27-29 decembrie.