Fotbal European

Remiza spectaculoasa in primul Old Firm din 2023. Doi japonezi au marcat pentru Celtic

Marile rivale scotiene Rangers si Celtic au remizat, scor 2-2, intr-un meci disputat, luni, in etapa a 20-a din campionatul Scotiei.

Daizne Maeda a deschis scorul dupa doar cinci minute de la startul partidei de pe Ibrox Park in urma unei patrunderi pe zona centrala.

La doua minute dupa pauza Rangers egala scorul prin Ryan Kent cu un sut spectaculos din interiorul careului.

Echipa lui Ianis Hagi, in continuare in pregatire pentru revenirea in teren, a trecut la conducere din minutul 53, dupa ce James Tavernier a transformat cu sut la vinclu o lovitura de la 11 metri.

Celtic a salvat in extremis remiza printr-un alt japonez, Kyogo Furuhasi punctand cu latul din interiorul careului.

In urma acestei remize Celtic pastreaza pozitia de lider si avansul de noua puncte fata de Rangers in clasament.