Fotbal European

Real Madrid a revenit de la 0-1 si s-a calificat in semifinalele Cupei Spaniei

Condusa pe teren propriu de rivala locala Atletico Madrid, formatia Real Madrid a obtinut calificarea in semifinale, cu 3-1.

Alvaro Morata a deschis scorul in minutul 19 pentru Atletico.

Un avantaj de care trupa pregatita de Diego Simeone a incercat sa tina cu dintii, insa strategia s-a dovedit una falimentara.

Rodrygo a adus egalarea pentru Real Madrid, in minutul 79, si meciul a intrat in prelungiri.

Karim Benzema a punctat pentru 2-1 in penultimul minut al primei reprize de prelungiri, pentru ca Vinicius Junior sa marcheze golul de 3-1, in minutul 120+1.

Din minutul 99 cei de la Atletico au ramas in inferioritate numerica, Savic fiind eliminat.

Intr-o alta partida din sferturile de finala, Athletic Bilbao a trecut in deplasare de Valencia, cu 3-1.

FC Barcelona, Real Madrid, Osasuna si Athletic Bilbao sunt echipele calificate in semifinale. Meciurile din aceasta faza vor fi decise, luni, prin tragere la sorti.