Fotbal European

Primul trofeu ratat de Real Madrid în acest sezon

În derby-ul fazei optimilor de finală din Cupa Regelui Spaniei, Atletico Madrid a eliminat-o pe rivala locală Real Madrid (scor 4-2), după un meci de 120 de minute.

La finalul timpului regulamentar scorul a fost egal, 2-2, după ce Atletico a condus de două ori, de fiecare dată văzându-se egalată.

Griezmann cu o super execuție în minutul 100 și Riquelme în minutul 119 au marcat golurile calificării pentru Atletico Madrid.

În sferturile de finală s-a calificat și FC Barcelona, echipă care a eliminat pe Unionistas, cu 3-1 în deplasare, după ce formația de la mijlocul clasamentului din al treilea eșalon deschisese scorul.

FC Sevilla, Athletic Bilbao, Mallorca, Celta Vigo, Real Sociedad și Girona completează tabloul sferturilor de finală.