Fotbal European

Osasuna, prima finalistă în Cupa Regelui Spaniei

Echipa Osasuna Pamplona a furnizat surpriza și s-a calificat în finala Cupei Regelui Spaniei, după 1-1 în returul cu Athletic Bilbao, după 120 de minute.

Golul lui Inaki Williams din minutul 31 a făcut ca cei de la Athletic Bilbao să anuleze avantajul Osasunei din tur.

Meciul de pe noul San Mames a intrat astfel în prelungiri, iar Pablo Ibanez a marcat în minutul 116 golul calificării formației din Pamplona în finala Cupei Regelui Spaniei.

Este pentru prima dată după 18 ani când Osasuna va juca în finala Cupei din Spania și pentru prima dată când gruparea bască va evolua în Supercupa Spaniei.

Osasuna a pierdut finala din 2004 cu Betis Sevilla, scor 1-2, pe arena Vicente Calderon din Madrid.

Cealaltă finalistă va fi stabilită, miercuri seara, în urma duelului dintre FC Barcelona și Real Madrid. În tur, pe Santiago Bernabeu, a câștigat Barcelona, cu 1-0.