Fotbal European

Napoli, prima finalistă a Supercupei Italiei

Campioana Italiei din sezonul trecut a trecut fără probleme de Fiorentina în prima semifinală disputată la Ryadh, în Arabia Saudită.

Napoli a câștigat meciul cu 3-0, obținând prima victorie la cel puțin trei goluri diferență după aproape patru luni.

Giovanni Simeone a deschis scorul la jumătatea primei reprize, pentru ca Alessio Zerbin să-și treacă în cont o dublă pe final de meci, în minutele 84 și 86.

La prima reușită, Zerbin s-a lovit cu capul de bară și a avut nevoie de îngrijiri medicale. Apoi, odată reluat jocul, tănărul jucător de la Napoli a lovit pe contraatact, stabilind scorul final.

Fiorentina a ratat un penalty în minutul 44 prin Jonathan Ikone.

Vineri seara se dispută a două semifinală a Supercupei Italiei: Inter Milano – Lazio Roma.

O competiție care din acest an copiază modelul din fotbalul spaniol, cu formatul de patru în Arabia Saudită.

De remarcat că la meciul Napoli – Fiorentina tribunele arenei Al-Awwal Park au fost mai mult goale, interesul fanilor saudiți pentru fotbalul italian fiind mult mai scăzut comparativ cu ce am văzut la Supercupa Spaniei din urmă cu o săptămână.