Fotbal European

Manchester City cucerește Cupa Angliei

Echipa pregătită de Pep Guardiola s-a impus în finala disputată pe Wembley, cu 2-1, în fața rivalei Manchester United.

Un meci care a început practic de la 1-0 pentru ”Cetățeni”, după ce Ilkay Gundogan a marcat cu un șut surprinzător în secunda 13 a meciului.

A fost cel mai rapid gol marcat în istoria finalelor Cupei Angliei, cea mai veche competiție din lume.

La pauză s-a intrat la egalitate, Manchester United egalând scorul prin Bruno Fernandes dintr-o lovitură de la 11 metri acordată pentru un henț comis de Jack Graelish.

Același Gundogan a mai inventat un șut din afara careului în repriza a doua, aducând victoria pentru Manchester City și al șaptelea trofeu în Cupa Angliei din istorie.

Pentru ”Cetățeni” urmează finala Ligii Campionilor peste o săptămână la Istanbul contra echipei italiene Inter Milano.

O șansă uriașă pentru Manchester City de a realiza tripla istorică: titlu în Premier League, Cupa Angliei și Liga Campionilor.