Fotbal European

Inter Milano a castigat Supercupa Italiei

Echipa Internazionale Milano a obtinut Supercupa Italiei in fata rivalei AC Milan, scor 3-0, la capatul unui meci disputat la Ryadh, in Arabia Saudita.

O partida controlata de nerazzurri care au marcat de doua ori in prima repriza, prin Di Marco (10) si Dzeko (21).

Lautaro Martinez a punctat dupa pauza si astfel zarurile erau aruncate inca din minutul 77.

Ciprian Tatarusanu a fost integralist la AC Milan, echipa care nu se regaseste in acest debut de an.

Cele doua echipe sunt despartite de un singur punct in clasamentul din Serie A.

A fost pentru doar a doua oara in istorie cand Milan si Inter s-au intalnit in Supercupa Italiei. Scorul la general a devenit egal dupa meciul de la Ryadh.

1.2 milioane de euro a primit Inter pentru castigarea Cupei Italiei, in timp ce Milan a fost recompensata cu 800.000 de euro.