Fotbal European

Eurofotbal: Napoli invinge Juventus, Mourinho umilit de Guardiola

Un penalty a decis duelul dintre Napoli si Juventus, meciul zilei in Serie A.

Lorenzo Insigne a punctat in minutul 31 din lovitura de la 11 metri.

O reusita la adapostul careia formatia pregatita de Gennaro Gattuso a ramas pana la finalul disputei.

Cristiano Ronaldo a fost integralist la Juventus, echipa care ramane la sapte puncte de liderul AC Milan (49 puncte).

Napoli urca pe patru in Serie A, cu 40 de puncte.

Manchester City - Tottenham 3-0

Echipa pregatita de Pep Guardiola ajunge la 15 victorii consecutive si are sapte puncte in fata principalei urmaritoare in fruntea clasamentului din Premier League.

Golurile "cetatenilor" au fost marcate de Rodri (23' pen) si Gündogan (50', 66').

La precedenta intalnire a celor doua formatii, in noiembrie 2020, Tottenham ocupa primul loc.

De atunci Manchester City a obtinut 41 de puncte din 45 posibile!

PSG, victorie chinuita cu Nice

Campioana Frantei s-a intrebuintat serios pentru un succes la limita pe teren propriu cu OGC Nice, echipa pregatita de romanul Adrian Ursea.

Julian Draxler a deschis scorul dupa ce Mauro Icardi nimerise bara.

Rony Lopes avea sa aduca egalarea pentru Nice, formatie care a fost aproape sa preia conducerea prin Amine Gouiri.

PSG s-a impus gratie reusitei lui Moise Kean, cu un sfert de ora inaintea finalului.

Echipa lui Mauricio Pochettino a trecut provizoriu pe primul loc, dar poate ajunge pe trei daca Lille o invinge pe Brest si Lyon castiga cu Montpellier.

Haaland salveaza remiza pentru Dortmund

Borussia Dortmund a condus si s-a vazut condusa pe teren propriu de Hoffenheim.

Un meci incheiat pana la urma la egalitate, dupa ce norvegianul Erling Haaland a marcat cu noua minute inaintea finalul.

Anterior, Haaland avusese doua goluri anulate pentru offside.

In alta ordine de idei, Luca Netz de la Hertha Berlin a devenit cel mai tanar fundas care marcheaza in Bundesliga.

La 17 ani si 274 de zile tanarul jucator a salvat remiza in meciul cu Stuttgart (1-1), devenind cel mai tanar marcator din istoria lui Hertha in prima liga a Germaniei.