Fotbal European

Farmecul Cupei Angliei. O echipa din al patrulea esalon a adus 6000 de suporteri pe Stamford Bridge

Chelsea s-a calificat la pas in turul 4 din Cupa Angliei, dupa ce a trecut de Chesterfield, cu 5-1. Oaspetii au avut propriul moment de glorie in pofida infrangerii severe.

Pe lista marcatorilor si-a facut loc si renegatul Romelu Lukaku.

Chelsea rezolvase calificarea din prima repriza, in minutul 39 londonezii avand deja 4-0 pe tabela.

Timo Werner, Callum Hudson-Odoi si Andreas Christensen au marcat pentru campioana Europei.

La zece minute dupa pauza Chelsea a inchis tabela prin Hakim Ziyech dintr-o lovitura de la 11 metri.

Sustinuta de aproximativ 6.000 de suporteri, Chesterfield (n.r. – echipa din League Two, al patrulea esalon al fotbalului englez) a avut propriul moment de glorie cu zece minute inaintea finalului, cand Akwasi Asante a marcat golul de onoare la capatul unei faze de contraatac.