Fotbal European

Decizie de ultimă oră a UEFA. Se va întâmpla la Campionatul European de tineret după scandalul apărut la Franța – Italia, meci jucat la Cluj

Campionatul European de tineret U21 găzduit de România și Georgia în această perioadă nu beneficiază de arbitraj video.

Lucrurile se vor schimba radical după faza grupelor, UEFA anunțând că va introduse VAR la partidele din sferturile de finală.

O decizie pe care forul continentul a luat-o după ce italienii au făcut scandal la partida cu Franța, 2-1 pentru ”cocoșii galici”, meci disputat la Cluj-Napoca.

Italienii acuză că au avut un gol valabil în prelungirile partidei și că un apărător francez ar fi respins mingea cu mâna, dar în absența VAR-ului decizia arbitrului de la centru a rămas în picioare.

Fără tehnologie VAR ne întoarcem în Evul Mediu”, a fost reacția celor de la Gazzetta.it

”Italia ar trebui să plece de la EURO 2023. Fără tehnologie, ruşine UEFA. Este una dintre cele mai mari hoţii din istoria fotbalului”, a scris și un cunoscut jurnalist italian pe Twitter după meciul cu Franța găzduit de Cluj Arena.