Manchester City, nemiloasa in deplasare cu Sporting

Campioana Angliei putem spune fara nicio urma de hazard ca si-a asigurat in proportie de suta la suta prezenta in sferturile de finala ale Champions League dupa 5-0 in deplasare cu Sporting Lisabona.

Un meci pe care “Cetatenii” l-au castigat inca din prima repriza. Mahrez, Bernardo Silva (dubla) si Foden au marcat pentru City pe Alvalade.

Sterling avea sa inchida tabela dupa pauza cu mai bine de jumatate de ora inaintea finalului partidei.

Pep Guardiola a incercat la final sa pastreze atitudinea unui profesionist, spunand ca este doar un meci din aceasta dubla.

Nici el nu crede, evident, ca Sporting ar putea intoarce soarta calificarii in sferturi. E mai mult decat imposibil, diferenta de valoare fiind uriasa intre cele doua echipe, chiar daca vorbim totusi de campioana Portugaliei in cazul celor de la Sporting.