Doua recorduri pentru Salah dupa meciul cu Real Madrid

Atacantul egiptean Mohammed Salah a contribuit la ambele goluri marcate de Liverpool in disputa cu Real Madrid (2-5), in turul optimilor de finala din UEFA Champions League.

Salah a pasat decisiv pentru spectaculosul gol de 1-0 marcat cu calcaiul de Darwin Nunez, in minutul 4, pentru ca zece minute mai tarziu sa puncteze chiar el pentru 2-0 dupa o gafa a portarului Thibaut Courtois.

Cu reusita din minutul 14 Salah a devenit cel mai bun marcator al lui Liverpool in cupele europene, cu 42 de goluri. Egipteanul l-a depasit pe Steven Gerrard, o leganda pe Anfield Road.

In alta ordine de idei, Salah a ajuns la 44 de reusite in UEFA Champions League, devenind jucatorul african cu cele mai multe goluri in principala competitie a fotbalului european.

Salah imparte prima pozitie cu ivorianul Didier Drogba, retras din activitatea de jucator profesionist, astfel ca e doar o chestiune de timp pana cand echipierul lui Liverpool va fi lider solitar in aceasta ierarhie.