Ajax – Benfica (22:00), meci de 1X2 pentru un loc in sferturile Champions League

Meciul tur de la Lisabona s-a incheiat la egalitate, scor 2-2, astfel ca returul programat pe arena din Amsterdam este deschis oricarui rezultat, mai ales in conditiile in care nu mai exista regula golului marcat in deplasare.

Cotele oferite de BETANO
Ajax –
1.36 | Egal – 5.50 | Benfica – 7.70

Ambele echipe se confrunta cu probleme de efectiv inaintea meciului de marti seara.

Din tabara “lancierilor” vor absenta Gorter, Klaiber, Pasveer si Stekelenburg, toti accidentati.

De asemenea, de la Benfica nu vor putea evolua Lucas Verissimo, Pinho si Seferovic.

Ajax este una dintre cele trei echipe care au castigat toate meciurile din grupa.

“Lancierii” au marcat cel putin doua goluri in ultimele sapte meciuri din Champions League.

Peste 2.5 goluri s-au marcat in ultimele cinci partide sustinute de Ajax in aceasta competitie.

Ajax este neinvinsa in ultimele sapte meciuri din Champions League.

In patru din ultimele cinci meciuri sustinute de Benfica in toate competitiile ambele echipe au marcat.

Ajax il propune la acest meci pe Sebastian Haller, golgeterul Champions League cu 11 reusite.

De opt ori s-au mai intalnit pana acum Ajax si Benfica, toate meciurile fiind in principala competitie europeana.

Patru victorii pentru Ajax, un succes obtinut de Benfica si alte trei remize. Golaveraj 12-7 in favoarea “lancierilor”.

Singurul succes al “vulturilor” din Lisabona a venit la chiar prima confruntare directa, pe 12 februarie 1969 chiar la Amsterdam (3-1).

Ajax a castigat urmatoarele doua dispute pe teren propriu cu acelasi scor, 1-0.

Echipele probabile

Ajax: Onana; Rensch, Schuurs, Martínez, Blind; Edson Álvarez, Berghuis, Gravenberch; Antony, Haller, Tadić.

Benfica: Vlachodimos; Gilberto, Otamendi, Vertonghen, Grimaldo; Weigl, Taarabt; Everton, Gonçalo Ramos, Rafa Silva, Darwin Núñez.

Meciul va fi arbitrat de o brigada din Spania. Carlos del Cerro Grande va oficia la centru.