EURO 2024

Ungaria obține calificarea la ultima fază a meciului cu Bulgaria

Partida dintre Bulgaria și Ungaria s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, după ce oaspeții arenei din Sofia au egalat la ultima fază în urma unei faze fixe.

Adam a deschis scorul pentru Ungaria (min.10), bulgarii egalând prin Delev un sfert de oră mai târziu.

Bulgaria a rămas în inferioritate numerică după eliminarea lui Antov (min.36) pentru cumul de cartonașe galbene.

Echilibrul numeric a fost restabilit în debutul părții secunde, Kerkez de la maghiari primind și el al doilea avertisment (min.57).

Despodov a adus Bulgaria în avantaj cu un sfert de oră înaintea finalului partidei, însă la ultima fază a meciului, în minutul 90+6, Petkov a marcat cu capul în propria poartă la o centrare a oaspeților dintr-o lovitură liberă.

Cu punctul obținut la Sofia echipa Ungariei obține calificarea la Campionatul European, având 15 puncte după șapte jocuri.

Bulgaria rămâne pe ultimul loc fără vreo victorie obținută în actualele preliminarii.

Meciul de la Sofia a fost marcat de incidente în afara stadionului între suporterii bulgari și forțele de ordine.

Ultrașii din toată țara s-au unit pentru a protesta împotriva președintelui Federației Bulgare de Fotbal.

Alte rezultate înregistrate, joi, în meciurile care au început la ora 19:00

Azerbaijan – Suedia 3-0

Cipru – Spania 1-3

Estonia – Austria 0-2

Georgia – Scoția 2-2.