EURO 2024

Haaland pierde dramatic la națională și poate spune adio EURO 2024

Atacantului norvegian nu-i merge la echipa națională la fel de bine ca la formația de club.

Recent campion al Angliei și câștigător al Ligii Campionilor cu Manchester City, Erling Haaland a pierdut cu naționala Norvegiei pe teren propriu cu Scoția, scor 1-2.

Haaland a deschis scorul pentru nordici, în minutul 61, dar scoțienii au revenit puternic pe final și au câștigat cu două goluri marcate în trei minute.

Lyndon Dykes a egalat în minutul 87, pentru ca Kenny Mclean să marcheze golul victoriei scoțiene două minute mai târziu.

Haaland a fost schimbat de selecționerul norvegian în minutul 84, când echipa nordică avea încă avantaj pe tabelă.

Scoția are punctaj maxim după trei meciuri și conduce clasamentul din Grupa A.

Norvegia a acumulat un singur punct și ocupă locul al patrulea, iar cel mai probabil Haaland va rata prezența la EURO 2024, în condițiile în care din grupă mai face parte și Spania.