Rugby

Romania pierde cu Rusia in Rubgy Europe Championship dupa o repriza secunda dezastruoasa

Debut cu stangul pentru "Stejari" intr-o noua editie a Rugby Europe Championship, una care conteaza drept criteriu de calificare la Cupa Mondiala.

Rusia a invins Romania, cu 18-13, intr-un meci disputat la Soci, pe un stadion care a gazduit meciuri la Cupa Mondiala de fotbal din 2018.

O partida pe care "Stejarii" au controlat-o in prima repriza, cand am condus cu 10-6 dupa primele 40 de minute.

"Ursii" au deschis scorul in minutul 2 dintr-o lovitura de pedeapsa, insa Romania a revenit si a intors rezultatul in urma singurului eseu.

Rusia a inceput in forta partea secunca si a trecut la conducere dupa nu mai putin de patru lovituri de pedeapsa transformate la rand.

S-a ajuns la 18-10, moment in care Romania a redus din diferenta de asemenea dintr-o lovitura de pedeapsa.

De o penalitate am beneficiat si in minutul 79, moment jucat de Vlaicu in margine.

Repunerea a fost una catastrofala, balonul fiind scapat din maini si trimis direct la adversari.

Astfel, Romania a ratat o sansa uriasa de a marca eseul care ne-ar fi adus victoria.

Toate punctele Rusiei au fost marcate de un singur jucator, Grisin.