Rugby

Romania invinge Rusia in deplasare

Sursă foto: twitter.com

Nationala de rugby a Romaniei a invins echipa similara a Rusiei, sambata la Soci, cu 30-10 (14-0), intr-un meci din etapa a treia din Rugby Europe Championship.

Stejarii au reusit patru eseuri prin Ionuț Badiu ('9), Mădălin Lemnaru ('26), Viorel Lucaci ('69) și Jody Rose ('80), obtinand astfel in chiar ultimul minut al meciului punctul bonus ofensiv.

Florin Vlaicu a transformat primele doua eseuri, in timp ce restul punctelor Romaniei au fost aduse de Valentin Calafeteanu prin doua lovituri de pedeapsa.

Punctele rusilor au venit de la Vasili Artemiev (lovitura de pedeapsa) si Valerin Morozov (eseu transformat in minutul 79).

Pentru Romania acesta este al doilea succes consecutiv in Rugby Europe Championship, dupa ce in etapa precendeta "Stejarii" invinsesera Spania la Bucuresti, cu 13-3.

In prima etapa Romania a pierdut surprinzator in deplasare cu Germania, scor 38-41.

Rusia ramane cu victoria obtinuta in deplasare cu Belgia, 25-18, dupa ce pierdusera cu Spania in debutul competitiei, scor 16-6.