Alte Sporturi

România s-a oprit în sferturi la Campionatul European de polo

Naționala masculină de polo a României a pierdut meciul cu Spania din sferturile de finală la Campionatul European.

UPDATE

Într-un meci disputat la Zagreb, vineri după-amiază, România a pierdut fără drept de apel confruntarea cu Spania, scor 24-7.

Pe reprize scorul a fost 6-2, 4-2, 7-1 și 7-2, dominarea ibericilor nelăsând loc de nicio interpretare.

Astfel, tricolorii au ratat calificarea în semifinale și vor evolua pentru locurile 5-8.

România a încheiat pe locul zece precedenta ediție a Campionatului European.

Știrea inițială

România s-a impus cu 18-11 în fața Georgiei și ajunge la patru victorii consecutive la turneul final din Croația.

Prin calificarea între primele opt echipe la Campionatul European tricolorii și-au asigurat prezența la Campionatul Mondial găzduit de Doha, în Qatar, în prima parte a lunii februarie.

Cu aceasta, România rămâne și în cursa pentru prezența la Jocurile Olimpice de la Paris din vara acestui an, unde mai sunt cinci locuri libere pentru completarea participantelor.

România va juca împotriva Spaniei în sferturile de finală la Campionatul European, vineri, de la ora 17:30.

De două ori a mai ajuns România în semifinalele unui Campionat European, în 1993 și 2006.

Ungaria – Serbia, Croația – Grecia și Italia – Muntenegru sunt celelalte trei sferturi de finală.