Handbal

Spania si Danemarca vor disputa finala Campionatului Mondial

Echipa Spaniei s-a calificat, vineri, in finala Campionatului Mondial dupa ce a invins, nu fara emotii, revelatia turneului final Slovenia.

Spania, gazda turneului, s-a impus cu 26-22, dupa ce la pauza ibericii aveau un avans minim de doar un gol, scor 13-12.

Joan CaA±ellas a fost cel mai bun marcator al Spaniei, cu 5 goluri, in timp ce golgeterul meciului a fost slovenul Gasper Marguc, cu 7 reusite.

Sloevenia a avut in portarul Gorazd Skof cel mai bun jucator al meciului, acesta terminand meciul cu 12 interventii salvatoare.

Cea mai buna clasare a Sloveniei la un Campionat Mondial a fost locul 10 ocupat la editia din 2007.
In a doua semifinala, Danemarca a invins Croatia, cu 30-24.

Daca Spania are un titlu mondial in palmares, cucerit in 2005 dupa 40-34 impotriva Croatiei, echipa Danemarcei va disputa a treia finala. Precedentele aparitii in ultimul act s-au soldat cu esecuri pentru nordici, in 1967 cu Cehoslovacia (14-11) si in 2011 cu Franta (37-35 dupa prelungiri).

Daca Spania va triumfa in finala de duminica va fi pentru a cincea oara in istoria competitiei cand echipa gazda castiga titlul, dupa Germania (1938, 2007), Suedia (1954) si Franta (2001).

De asemenea, in cazul unei victorii a Danemarcei, va fi pentru a cincea oara in istoria competitiei cand vicecampioana de la editia anterioara castiga medaliile de aur, asa cum s-a intamplat cu Uniunea Sovietica (1982), Iugoslavia (1986), Franta (1995) si Suedia (1999).