Handbal

România pierde cu Germania și are șanse minime pentru calificarea în sferturi la Mondiale

Naționala feminină de handbal a României a fost învinsă de Germania, joi seara, în primul meci din Grupa III Principală la Campionatul Mondial.

La revenirea Cristinei Neagu pe teren, România a condus cu 12-9 la pauză, dar în final victoria a revenit Germaniei, cu 24-22.

În urma acestui rezultat România păstrează doar șanse teoretice pentru calificarea în sferturile de finală și îndeplinirea obiectivului clasării pe locurile 1-7 la turneul final.

Fără să fie complet refăcută pentru a evolua în primele trei meciuri la ultimul Campionat Mondial din carieră, Cristina Neagu a încheiat partida cu trei goluri marcate.

Daciana Hosu a fost cea mai bună jucătoare a României în meciul cu Germania, aceasta având nu mai puțin de 13 intervenții decisive, dintre acestea două de la 7 metri.

Eliza Buceschi a fost și de această dată cea mai bună marcatoare, cu 8 goluri, urmată de Crina Pintea și Neagu, fiecare cu 3 goluri.

În aceeași grupă, Polonia a învins Serbia, cu 22-21.

România rămâne cu 2 puncte înaintea meciurilor cu Japonia și Polonia.