Handbal

Rapid pierde dramatic cu Ikast. Au luat gol de la jumătatea terenului cu cinci secunde înaintea finalului

Echipa Rapid a scăpat printre degete victoria în meciul cu Ikast din deplasare, după ce a avut un gol avans și posesia la intrarea în ultimele cinci minute.

Rapid reușise să egaleze scorul la 29-29 cu doar câteva zeci de secunde înaintea finalului pe o fază de atac în care portarul a fost scos de pe teren.

Jucătoarele de la Ikast s-au grăbit în timpul rămas să repună mingea de la centru și au reușit să marcheze de la jumătatea terenului golul victoriei, profitând de absența portarului dintre buturile giuleștene.

Ikast a câștigat cu 30-29 un meci al cărui final rar se poate vedea la un asemenea nivel.

După disputarea a 11 etape din faza grupelor în Liga Campionilor echipa Rapid rămâne pe locul șapte, în afara locurilor pentru optimi.

Programul echipei Rapid în cele trei etape rămase până la finalul fazei grupelor:

FTC (acasă)  - 4 februarie

Zaglebie Lubin (deplasare) – 10 februarie

Team Esbjerg (acasă) – 18 februarie.

În afară de Esbjerg, ocupanta locului secund în prezent, celelalte două adversare sunt accesibile pentru obținerea de puncte în vederea ocupării unuia dintre primele șase locuri.

Primele două clasate merg automat în sferturi, pentru ca echipele de pe locurile 2-6 să joace în playoff (optimi) cu echipele clasate pe locurile 2-6 în Grupa A, acolo unde evoluează CSM București.

Rapid are 7 puncte obținute în urma a trei victorii și o remiză.

FTC, următoarea adversară, ocupă locul șase, cu 8 puncte, pentru ca Zaglebie să fie ultima, cu înfrângeri pe linie.