Handbal

Rapid pierde cu Ferencvaros și păstrează doar șanse teoretice pentru calificarea în optimi

Echipa Rapid București avea nevoie de victorie pentru a rămâne cu șanse reale în cursa pentru optimi, în Liga Campionilor la handbal feminin.

Rapid a făcut un meci slab pe teren propriu, în Polivalenta bucureșteană, și a pierdut în cele din urmă duelul cu Ferencvaros, scor 20-23 (11-16).

Un meci decis în mare parte în prima repriză, când formația maghiară s-a desprins la șase goluri diferență.

Cu 7 goluri, Janjusevic a fost cea mai bună marcatoare pentru Rapid.

Rapid ocupă locul șapte în clasamentul Grupei B din Liga Campionilor și are nevoie de un miracol pentru a prinde un loc în optimile de finală.

Doar MKS Zaglebie Lubin, echipă care a pierdut toate cele 12 meciuri disputate, stă mai rău decât Rapid în clasament.

Cele două echipe se vor înfrunta în etapa următoare, în timp ce Ferencvaros (locul 6) va primi vizita campioanei Vipers Kristiansand.

În ultima etapă Rapid va primi vizita lui Esbjerg (locul 2), în timp ce Ferencvaros va juca în deplasare cu Metz Handball (liderul grupei).

Metz și Esbjerg sunt implicate în lupta pentru primele două locuri care duc direct în sferturile de finală.

Așadar, doar un miracol mai poate face ca Rapid să ajungă în optimile de finală.