Handbal

Oltchim invinge HC Zalau in primul derby al campionatului

Campioana Oltchim s-a impus cu 22-20 pe terenul celor de la HC Zalau într-o partida care a contat pentru prima etapa a Ligii Nationale de handbal feminin.

Gazdele din Zalau au condus la pauza cu 10-9 dupa o prima repriza slaba a campioanelor.

Meciul a ramas în echilibru pâna în minutul 50 când Oltchim a preluat frâiele partidei si s-a distantat decisiv la doua goluri.

Finalul nu a fost lipsit de controverse, antrenorul gazdelor Gheorghe Tadici protestând la mai multe decizii ale celor doi arbitri.

Daca pentru HC Zalau a fost primul meci al campionatului, finalista din sezonul trecut a EHF având ”fereastra” în etapa a doua, Oltchim este la a doua victorie a sezonului dupa 36-26 pe teren propriu cu HCM Roman.

Etapa a 3-a programata duminica, 16 septembrie, Oltchim va sta iar HC Zalau are o deplasare extrem de dificila la Corona Brasov.