Handbal

Norvegia, prima finalistă la Campionatul Mondial. Au fost prelungiri la meciul cu Danemarca decis în ultima secundă

Echipa Norvegiei s-a calificat, vineri seara, în finala Campionatului Mondial, după o victorie la un singur gol diferență în fața Danemarcei.

Meciul disputat la Herning, pe terenul danezelor, a avut nevoie de două reprize de prelungiri a câte cinci minute fiecare pentru o concluzie.

Danemarca a dominat prima repriză și a intrat cu cinci goluri avans la vestiare (14-9), după ce au condus pe final de repriză cu șase goluri diferență.

În partea secundă, Norvegia a echilibrat disputa și la finalul timpului regulamentar tabela arăta 23-23.

Astfel, meciul a intrat în prelungiri unde s-a mers practic cap la cap.

Cu mai puțin de un minut înainte ca a doua repriză de prelungiri să se încheie Danemarca a avut atacul reușind să marcheze dintr-o aruncare de la 7 metri.

Ultimul cuvânt a aparținut Norvegiei care la ultima fază a meciului, în chiar ultima secundă, a marcat golul victoriei și calificării în marea finală.

Cu 15 goluri înscrise, Henny Ella Reistad din echipa Norvegiei a fost de departe cea mai bună marcatoare a meciului.

Titlul de jucătoare a partidei a fost acordat portăriței daneze Althea Rebecca Reinhardt.

Suedia și Franța s-au înfruntat, vineri seara, de la 22:00, în a doua semifinală. Victoria a revenit Franței cu un categoric 37-28.

Norvegia va disputa a patra finală de Campionat Mondial din ultimele cinci ediții disputate.