Handbal

Magdeburg e noua campioană a Europei. Tragedie la masa presei

Echipa germană Magdeburg s-a impus în finala Ligii Campionilor la handbal masculin disputată la Koln contra echipei poloneze Kielce.

Un meci care a avut nevoie de două reprize de prelungiri, după ce la finalul celor 60 de minute regulamentare tabela a arătat 26-26.

Magdeburg a tanșat în cele din urmă disputa la un gol diferență, 30-29, ridicând trofeul pentru a doua oară în istorie.

Prima dată Magdeburg câștiga cea mai importantă competiție a handbalului masculin european în urmă cu 21 de ani.

Portarul Nikola Portner și islandezul Gísli Kristjánsson au înclinat balanța în prelungiri.

Bennett Wiegert, antrenorul lui Magdeburg, a devenit al cincilea om din istorie care câștigă Liga Campionilot atât ca jucător cât și ca antrenor, după Talant Dujshebaev, Carlos Ortega, Filip Jicha și Roberto Garcia Parrondo.

Tragedie

Un reputat jurnalist polonez prezent în tribună la masa presei a murit în urma unui infarct cu câteva minute înaintea finalului timpului regulamentar.

Conferința de presă programată după încheierea finalei a fost anulată din acest motiv.