Romania
28
27
Spania

Romania invinge Spania in grupa principala la Campionatul European. Bazaliu a marcat golul victoriei cu o aruncare de la distanta in ultima secunda!

Nationala Romaniei a Spania in primul dintre cele trei meciuri programate in Grupa Principala II la Campionatul European.

Romania a condus aproape in permanenta in meciul cu Spania, insa pe final de partida ibericele au intors rezultatul distantandu-se la doua goluri (25-23).

Am egalat scorul prin Buceschi (25-25), dupa care Hosu a aparat o aruncare de la 7 metri.

La intrarea in ultimul minut Romania a avut atacul si Grozav a marcat cu sansa. Spania a venit peste noi si ne-a dat gol rapid.

Cu mai putin de 15 secunde inaintea finalului mingea a fost repusa in joc de echipa Romaniei si Bazaliu a aruncat aproape de la centrul terenului marcand golul victoriei, 28-27.

Patru din cele sase echipe din grupa principala II au doua puncte si Romania ramane in carti pentru semifinale.

Principalele marcatoare ale Romaniei in meciul cu Spania au fost: Pintea (7 goluri), Buceschi (6) si Neagu (5).

STIREA INITIALA

Romania s-a calificat in grupele principale dupa victoria la opt goluri obtinuta cu Macedonia de Nord (31-23). Anterior, Romania pierduse la un gol cu Olanda si la scor mare cu Franta.

Astfel, tricolorele vor aborda grupa principala cu zero in dreptul punctelor, cele doua puncte cu Macedonia de Nord fiind anulate, aceasta din urma parasind competitia.

Romania are cea mai slaba defensiva dintre echipele prezenta in Grupa Principala II, cu 64 de goluri primite.

Spania abordeaza grupa principala cu 2 puncte in cont, ibericele invingand Germania in prima faza a grupelor, cu 23-21. Aceasta dupa ce pierdusera anterior cu Muntenegru (23-30) si Polonia (21-22).

Romania a invins Spania la precedenta intalnire la un Campionat European, cu 27-25, pe 11 decembrie 2018.

Un an mai tarziu, la Campionatul Mondial din Japonia in 2019, Spania a administrat o infrangere usturatoare Romaniei, scor 31-16.

Calcule pentru semifinale

In ceea ce priveste calculele pentru calificarea in semifinale, acestea sunt foarte simple pentru Romania.

Tricolorele trebuie sa castige cele trei meciuri din grupa principala si sa spere la un joc favorabil al rezultatelor pentru o calificare in extremis in faza semifinalelor.

23:00

Romania castiga cu aruncarea lui Bazaliu de la jumatatea terenului cand mai erau 2-3 secunde. I-a dat mana peste cap portaritei Spaniei.

60'

Grozav inscrie pentru 27-26. Spania opreste meciul cu timeout cand mai sunt 25 de secunde.

59'

Avem atacul cu 57 de secunde pana la final. Pera opreste jocul cu timeout.

56'

Hosu apara o aruncare de la 7 metri!

56'

Egalam prin Buceschi (25-25) dupa o patrundere in zona centrala.

54'

Doua goluri consecutive cu pivotul marcate de Spania prin Gassama (23-25).

51'

Ostase incaseaza a doua eliminare din meci.

50'

Neagu arunca in bara de la 7 metri! Ramane 21-20 pentru Romania.

44'

Spania trece la conducere (19-18), dupa ce Romania a avut trei goluri avantaj.

40'

Spania egaleaza scorul (15-15) dupa reusita lui Gonzalez Ortega.

37'

Pintea arunca pe langa poarta si bifeaza prima ratare din meci. Ramane 14-12.

34'

Tanasie arunca in bara de pe extrema stanga (13-11).

31'

Start de repriza secunda.

22:05

Pintea (5 goluri) si Neagu (3) au fost cele mai bune marcatoare din tabara Romaniei.

22:04

Romania conduce cu 12-11 dupa prima repriza. Am primit gol la ultima faza in inferioritate numerica.