Handbal

Campionatul European de Handbal: Romania, umilita de Norvegia

Nationala feminina de handbal a Romaniei a debutat duminica seara la turneul final al Campionatului European din Ungaria si Croatia impotriva puternicei echipe a Norvegiei, multipla campioana mondiala si europeana. Nordicele au invins cu 27-19 si au dominat de la inceput pana la final fara sa clipeasca.

Romania are urmatorul meci marti cu Danemarca, o echipa care a invins recent Norvegia. Ultimul meci din grupa este un Ucraina.

Neagu a fost jucatoarea meciului pentru Romania, cu sapte goluri din 17 incercari.

Echipa nationala a Romaniei a fost surclasata in mod evident si s-a bazat in atac in general doar pe sclipirile lui Neagu. Norvegia a jucat rapid si puternic, fiind un adversar prea mare pentru Romania, cel putin Romania asa cum a jucat ea la debutul acestui campionat european.

LIVE Romania - Norvegia 19-27 (final)

20:23, min 41 - Gol Norvegia, eliminare doua minute pentru noi.

20:20, min 40 - Ratam de la 7 metri.

20:16, min 36 - Romania inscrie primul gol din repriza a doua abia in minutul 6 al acesteia. 8-19. Inscrie si Nica, 9-19.

20:11, min 31 - Romania ramane in inferioritate, Bondar eliminata. Norvegia inscrie imediat, 17-7 si are 10 goluri diferenta.

20:11, min 31 - Neeagu arunca de la 7 metri si rateaza a doua oara in acest meci.

20:10 Incepe repriza a doua.

19:54 Pauza.Greu de tot. Norvegia joaca foarte rapid, Romania nu poate tine pasul si nu gaseste cum sa contracareze. Fara Neagu, in forma de zile mari, acum scorul de 17-6 de la pauza ar fi fost dezastruous, la un 2-3.

19:52 min.28 - Sunt in vinclu Norvegia, 15-7.

19:50 min.27 - Gol Romania in inferioritate numerica, sut de la sold, dar raspund iarasi norvegiencele cu gol.

19:48 min.26 - Gol Neagu cu o executie de la distanta, are 4 din 7 goluri Neagu. Norvegia obtine imediat 7 metri, mai incasam o eliminare, avem doi oamnei in minus pe teren acum. Apara Denisa Dedu la 7 metri si mentine scorul la 12-6, insa pana la urma nordicele inscriu la urmatoarea actiune.

19:46 min.24 - Romania joaca in inferioritate numerica doua minute. Bradeanu a fost eliminata.

19:45 min.23 - Este timeout, Tadici spune ca "nu atacam inteligent, tragem in scurt desi am spus ca tragem in lung. Vino in viteza".

19:39 min.19 - Neagu reduce din diferenta, 4-10, apoi tot ea inscrie, 5-10.

19:37 min.18 - Inscrie si Romania, 8-3, dar Norvegia raspunde cu alt gol, e 9-3 pentru ele si apoi 10-3.

19:35 min.15 - 7 metri pentru Romania, Neagu suteaza pe langa poarta. Ramane 7-2 pentru Norvegia. Apoi nordicele inscriu pentru 8-2.

19:33 Timeout cerut de Romania. Tadici e disperat si cere jucatoarelor sa miste picioarele si sa atace.

19:31, min 12 - Gol Norvegia de la 7 metri, gol, 6-2, iar Norvegia are apoi un atac din care face 7-2.

19:27, min 9 - Gol Norvegia, care conduce cu 4-2 si apoi cu 5-2.

19:26, min 8 - Apara portarita noastra un gol ca si facut al Norvegiei, Romania pleaca in atac si Neagu suteaza pe langa poarta.

19:24, min 6 - Neagu, gol superb de la 9 metri, dupa o detenta impresionanta urmata de o executie cub bara!

19:23, min 5 - Neagu inscrie pentru Romania de la 7 metri, dupa ce Chintoan reusise sa obtina lovitura. Norvegia raspunde repede cu gol.

19:22, min 4 - Aruncare de la sold Novegia, gol, 2-0.

19:22, min 4 - Pe langa poarta, Romania.

19:21, min 3 - Probabil Norvegia a primit 7 metri pentru ca Romania s-a aparat in semicerc. Executa Norvegia de la 7 metri, peste poarta!

19:19, min 2 - Norvegia inscrie sec la prima incercare le poarta, o aruncare de la 9 metri. In faza urmatoare rateaza Neagu, iar dupa aceea primeste 7 metri.

19:18, min 1 - Romania rateaza primul atac prin Tacalie.

19:17 Incepe meciul.

19:14 Buna seara si bun gasit la primul meci al Romaniei de la Campionatul Mondial, cu Norvegia.

Amanunte live text in aceasta pagina dupa ora 19:15.