Handbal

MINUT cu MINUT Handbal Campionatul European: Romania-Spania

Invinse la un gol diferenta de Ungaria in meciul decisiv pentru prinderea unui loc in semifinalele Campionatului European, handbalistele tricolore au intalnit luni dupa-amiaza de la ora 17:00 Spania intr-un meci pentru onoare si pentru speranta de a prinde locul trei in grupa intai principala.

FINAL Romania - Spania 22-20

Min.60 - Primim gol in ultimele secunde, dar nu mai conteaza. Am castigat la doua goluri diferenta, 22-20.

Min.59 - Neagu pluteste peste apararea adversa. Gol spectauculos pentru 22-19.

Min.59 - Neagu recupereaza mingea in aparare cand am intrat in ultimul minut. Avem atacul si doua goluri avans. Nu mai putem pierde acest meci.

Min.59 - Ungureanu apara din nou. Este a 20-a minge aparata din 38 de aruncari ale ibericelor.

Min.58 - Bradeanu obtine aruncarea de la 7 metri. Neagu transforma si avem avantaj de doua goluri.

Min.57 - Romania conduce cu un gol diferenta (20-19) si avem atacul pozitional.

Min.53 - Meci senzational reusit de Ungureanu. Interventie dupa interventie salvatoare fara de care atvela ar fi aratat altfel.

Min.51 - Ungureanu apara o aruncare de la 7 metri intr-un moment extrem de important al jocului. Mingea ramane la iberice, iar Mangue ne taxeaza. Eliminare de 2 minute dictata impotriva lui Tacalie.

Min.50 - Neagu ajunge la 5 goluri in acest meci, iar Romania preia conducerea (18-17).

Min.46 - Pinedo ne surprinde cu o aruncare sireata. Golul 5 din 6 aruncari pentru aceasta jucatoare.

Min.45 - La jumatatea reprizei secunde Neagu egaleaza scorul (16-16) cu o aruncare in forta.

Min.44 - Neagu inscrie din aruncare de la 7 metri. Romania se apropie la un singur gol (15-16).

Min.41 - Bondar este eliminata dupa o interventie asupra lui Barbosa. Carmen Martin inscrie din 7 metri (13-15).

Min.40 - Parvut arunca pe langa poarta. Mingea trece de putin alaturi.

Min.38 - Chintoan marcheaza de pe pivot cu o aruncare de la 6 metri (13-14).

Min.35 - Denisa Dedu intra cu sansa in poarta noastra la o aruncare de la 7 metri. Reuseste sa blocheze aruncarea. Din pacate in atac Tacalie arunca pe langa poarta.

Min.34 - Inscriem pe contraatac prin Ciuciulete (12-14).

Min.32 - Neagu inscrie spectaculos la vinclu dupa ce a evitat o adversara (11-14).

Min.31 - Ardean inscrie primul nostru gol la fel cum s-a intamplat si in prima repriza. Ungureanu blocheaza si putem reduce din diferenta.

17:52 Romania are primul atac pozitional in repriza secunda.

Min.30 - Final de prima repriza (9-14)

Min.28 - Nu reusim sa marcam nici de aceasta data din 7 metri.

Time Out: Tadici, extrem de suparat pe jucatoarele sale le spune acestora: "Bai, puneti mana si jucati ca de asta am venit aici. E competitie".

Min.26 - Ungureanu apara aruncarea de la 7 metri executata de Barbosa. Este al doilea 7 metri aparat de portarita noastra.

Min.24 - Jucatoarele iberice domina in actiunile de unu contra unu. Spania se desprinde la patru lungimi pe finalul acestei prime reprize (9-13).

Min.21 - Perianu arunca in forta sub bara. Gol spectaculos si Ungureanu inchide poarta. Ne putem apropia la un gol, dar Chiper arunca direct in portar.

Min.20 - Barbosa inscrie de la 7 metri si Spania se desprinde la trei goluri (8-11).

Min.15 - Extremele spaniole se descurca foarte bine si Spania se duce la doua goluri (6-8). Marcam si noi rapid prin Ardean.

Min.11 - Pinedo patrundea prea usor pe inter stanga si Spania egaleaza scorul la cinci.

Min.10 - Chiper se descurca excelent pe extrema. Gol superb cu o bolta peste portarita adversa (5-3).

Min.9 - Niciun gol marcat de Romania in perioada de dubla superioritate numerica. Pacat de aceasta oportunitate.

Min.7 - Avem dubla superioritate numerica, insa Neagu rateaza aruncarea de la 7 metri.

Min.5 - Chiper patrunde in forta si arunca la figura portarului, fara sansa acum pentru Navarro. Romania conduce in premiera (3-2).

Min.4 - Recuperam dupa o interventie a lui Ungureanu, dar cealalta portarita, Navarro, are o dubla interventie la Pintea si Ardean.

Min.3 - Egalam prin Neagu din aruncare de la 7 metri (2-2).

Min.1 - Ardean restabileste egalitatea (1-1), dar Spania ne surprinde prin Pinedo, jucatoare ajunsa la al doilea gol.

17:00 Incepe meciul.

Romania ocupa locul cinci, penultimul, cu un singur punct, in timp ce Spania este a treia, cu patru puncte.

Tot luni se mai disputa partidele Polonia-Norvegia si Ungaria-Danemarca, acesta din urma fiind un veritabil derby pentru locul doi in grupa.