Handbal

CSM București câștigă duelul cu Bietigheim și rămâne la mâna ei pentru calificarea în sferturi

Echipe CSM București s-a impus la trei goluri diferență în fața celor de la Bietigheim, scor 31-28, în penultima etapă din faza grupelor în Liga Campionilor la handbal feminin.

Soarta meciului fusese decisă încă din prima repriză, CSM București intrând la pauză cu un autoritar 17-10 pe tabelă.

Cristian Neagu a fost cea mai bună marcatoare din tabăra campioanei României, cu 6 goluri din 13 aruncări. Au mai punctat, printre altele, Emilie Hegh Arntzen (5) și Zeljka Nikolic (4).

Șase goluri a marcat și Karolina Kudlacz-Gloc pentru echipa pregătită de Jakob Vestergaard.

Cu acest succes CSM București ajunge la 17 puncte în clasament, consolidându-și poziția a treia.

Peste o săptămână, în ultima etapă din grupe, CSM București va juca în deplasare contra celor de la Odense, echipa aflată pe locul secund, cu 19 puncte.

O victorie în acel meci pentru CSM ar echivala cu obținerea calificării în sferturile de finală de pe locul secund, grupa fiind deja câștigată de Gyor.