Handbal

MINUT cu MINUT Romania - Tunisia la Campionatul Mondial de handbal feminin

Onlinesport.ro a inceput sambata seara de la ora 20:15 seria meciurilor live text de la Campionatul Mondial de handbal feminin. Romania - Tunisia a fost partida de debut a tricolorelor in Grupa D.

Romania - Tunisia 27-17 (Final)

60 - Punct final. Romania debuteaza fericit la editia din acest an a Campionatului Mondiala. Duminica este zi de pauza, insa luni revenim cu meciul impotriva Australiei, de asemenea live text. Va multumim pentru atentia acordata.

59 - Georgiana Ciuciulete marcheaza si ea cu o aruncare de pe semicerc (27-15).

53 - Gol in premiera reusit si de Aneta Parvut (26-15).

47 - Primul gol marcat de Eliza Buceschi (20 ani) la acest turneu final. Aruncare frumoasa de pe inter stanga (23-12).

45 - Nechita prinde mana cu dreapta si arunca la poarta cu mana stanga. Incredibila faza si scorul ajunge la 22-12.

40 - Aeriana de mare spectacol finalizata de Neagu. Al 6-lea gol din 9 aruncari. Pana si Tadici zambeste dupa aceasta faza. Romania zburda pe teren.

37 - Al doilea gol consecutiv marcat de Nechita in inferioritate numerica. Romania conduce 19-10 si are meciul in mana.

36 - Perianu ajunge la cota trei reusite cu o aruncare frumoasa de la sold. Sa nu uitam ca are doar 19 ani si este o jucatoare de mare perspectiva.

34 - Neagu si Elisei pastreaza Romania la sapte goluri in fata Tunisiei, vicecampioana Africii (17-10).

21:10 Se reia jocul pentru ultimele 30 de minute. Romania are primul atac pozitional.

30 - Final de prima repriza (15-8). Romania termina in avantaj de sapte goluri si are pana acum meciul la discretie.

28 - Inscrie si Nechita al doilea sau gol dupa un contraatac rapid (15-7).

26 - Jocul este reluat, iar extrema stanga Ardean-Elisei puncteaza cu o aruncare spectaculoasa la coltul lung.

24 - Romania controleaza jocul si se distanteaza la 13-7. Probleme pentru Tacalie in jumatatea adversa. Jocul este oprit pentru a permite interventia echipei medicale.

16 - Al treilea gol marcat de Bradeanu in acest meci. Aruncare cu mana dreapta de la 9 metri si mingea se opreste in vinclu (9-3).

12 - Tunisia inscrie doar al doilea gol prin Elghaoui. Revenim in atac si inscriem prin Manea. Al doilea gol pentru pivotul Romaniei care se si accidenteaza in cadere (7-2).

11 Neagu arunca de pe picioare si majoreaza avantajul Romaniei la 6-1.

8 - Romania se distanteaza la 5-1 dupa o aruncare de la 7 metri transformata de Bradeanu.

5 - Manea inscrie pentru 2-1 dupa o noua parada a portaritei Ungureanu. Apararea noastra functioneaza bine in acest debut de meci.

4 - Restabilim egalitatea prin Bradeanu. Inceput echilibrat de partida.

2 - Neagu arunca la poarta de la 9 metri, dar nu o poate invinge pe portarita adversa. Recuperam rapid mingea dupa o interventie a Paulei Ungureanu.

1 - Toumi inscrie primul gol al meciului si nu ne asteapta deloc un meci usor.

20:17 Incepe meciul cu echipa Romaniei in aparare.