Wimbledon

Sorana Cirstea, infrangere dureroasa in turul 2 la Wimbledon! A condus cu 3-0 in setul decisiv

Pentru Sorana Cirstea aventura de la Wimbledon s-a incheiat, miercuri, in faza turul al doilea, la capatul unui meci pe care l-a avut in mana.

Cap de serie numarul 26, Sorana Cirstea a pierdut prima data in cariera in fata nemtoaicei Tatjana Maria, o jucatoare clasata pe locul 103 mondial si in fata careia se impusese de fiecare data in cele trei dispute anterioare.

Maria s-a impus cu 6-3, 1-6, 7-5 la capatul unui meci de doua ore si 13 minute.

Cirstea a intrat mai greu in partida si s-a vazut condusa cu 5-0 in primul set.

A recuperat unul dintre break-uri, dar n-a mai putut salva soarta primului set.

Actul al doilea a fost dominat autoritar de Cirstea. Doua break-uri au facut diferenta in favoarea jucatoarei din Romania.

S-a ajuns in decisiv unde Sorana a continuat momentul pozitiv din setul secund, distantandu-se la 3-0 cu doua break-uri in fata.

Cirstea n-a reusit sa profite de avantajul creat si sa se distanteze decisiv, permitandu-i adversarei sa revina la 3-3.

Cirstea a condus inca o data cu break in fata la 4-3, dar in continuare n-a reusit sa gaseasca solutia ideala la jocul bazat aproape in totalitate pe lovitura de slice a adversarei din Germania.

Maria avea sa inchida meciul cu un break obtinand calificarea in turul al treilea, acolo unde o va intaln pe invingatoarea din partida Maria Sakkari – Victorija Tomova (112 WTA).