Wimbledon

GAME cu GAME WIMBLEDON Simona Halep - Sabine Lisicki in sferturi

Simona Halep a intalnit-o astazi la Wimbledon pe germanca Sabine Lisicki, in sferturile de finala, si s-a calificat in penultimul act al turneului londonez.

FINAL Simona Halep - Sabine Lisicki 6-4, 6-0
FINAL Eugenie Bouchard - Angelique Kerber 6-3, 6-4

[news-107989]

15:24 Bouchard se califica in semifinale la Wimbledon si joi dupa-amiaza, live text pe onlinesport.ro, o intalneste pe Simona Halep.

15:18 Eugenie Bouchard serveste pentru calificarea in a treia semifinala consecutiva de Mare Slem.

[news-107987]

SET 2, 6-0 Simona Halep castiga un punct senzational la minge de meci si se califica in SEMIFINALE la Wimbledon. O victorie in doar 57 de minute.

SET 2, 5-0 Doua mingi de break, doua mingi de 5-0 pentru Halep care joaca din ce in ce mai bine. Break Halep si urmeaza la serviciu pentru castigarea meciului.

SET 2, 4-0 Game la zero reusit de Halep pe propriul serviciu cand au trecut doar 51 de minute de la primul serviciu.

SET 2, 3-0 Backhand fulgerator din partea Simonei Halep si Lisicki nu are nicio sansa de a mai retrimite in terenul advers (0-30 Halep pe serviciul advers). Trei mingi de break acum pentru Halep dupa un retur castigator in lung de linie. Halep reuseste al doilea break in acest set secund.

SET 2, 2-0 Halep reuseste sa-si castige cu usurinta serviciul. Sapte game-uri la rand pentru Halep. De la 1-4 in primul set Halep nu a mai pierdut niciun game.

SET 2, 1-0 Halep a atacat in permanenta la retur si pana la urma a strapuns defensiva Sabinei Lisicki obtinand break-ul.

14:45 Incepe setul doi cu Lisicki la serviciu.

SET 1, 6-4 Halep castiga primul set dupa ce la un moment dat a fost condusa cu 3-0. Foarte bine a ridicat Simona nivelul jocului.

SET 1, 5-4 Dubla greseala comisa de Lisicki si Halep are 30-0 pe serviciul advers. Un moment foarte important al primului set. Halep obtine break-ul.

SET 1, 4-4 Halep are minge de 4-4, pe care insa o rateaza. Intra apoi forehand-ul in diagonala terenului si Simona egaleaza scorul dupa trei game-uri la rand.

SET 1, 3-4 Halep reuseste sa-si ia inapoi break-ul si poate restabili egalitatea pe tabela.

SET 1, 2-4 Norocoasa Lisicki la 30-0 pentru Halep pe serviciul jucatoarei noastre. Mingea trimisa de nemtoaica mangaie usor banda fileului si cade in terenul Simonei. Halep urca la fileu si castiga urmatorul punct (40-15).

SET 1, 1-4 Se mentine diferenta de un break intre Halep si Lisicki. Deocamdata Simona nu gaseste raspuns la serviciul nemtoaicei, dar meciul este abia la inceput.

SET 1, 1-3 Lisicki ataca in continuare serviciul lui Halep si in special pe mingea a doua nemtoaica face ravagii. Sa nu uitam ca Halep a avut in partida anterioara cu Diyas un prim serviciu de sub 50%. Vine si primul game in dreptul Simonei, un game in care Lisicki a luat un singur punct dupa un retur castigator.

SET 1, 0-3 Vine si prima eroare nefortata importanta din partea nemtoaicei. Aceasta a trimis in fileu o minge usoara (30-30). Cu toate acestea Lisicki isi castiga si al doilea game de serviciu si se distanteaza pe tabela.

SET 1, 0-2 (BREAK) Halep la serviciu. Castiga primele doua puncte, dar le pierde pe urmatoarele doua. Lisicki urca la fileu dupa un retur adanc si are minge de break. Break reusit de Lisicki, jucatoare care a intrat mai bine in meci.

SET 1, 0-1 Primul game de serviciu ii revine Sabinei Lisicki. Aceasta a inchis game-ul cu o scurta la care Halep a ajuns, dar nu a reusit sa mai puna mingea in teren.

14:08 Incepe mecuil cu Lisicki la serviciu.

14:07 Cele doua jucatoare au iesit la incalzire.

14:06 Bun gasit prieteni ai tenisului. De la aceasta ora suntem alaturi de Simona Halep in tentativa acesteia de a patrunde in semifinalele turneului de la Wimbledon.

Partida Halep - Lisicki se joaca de la ora 14:00, pe Terenul Central.

Simona Halep este cea mai inalta favorita ramasa pe tabloul feminin de la Wimbledon. Ea s-a calificat marti in sferturile de finala, dupa ce a invins-o in optimi pe Zarina Diyas din Kazahstan. A fost o demonstratie de forta a lui Halep, care a avut nevoie de doar 57 de minute ca sa bata cu 6-3 6-0.

[news-107969]

Adversara sa din sferturi, Sabine Lisicki, a invins de asemene o jucatoare din Kazahstan, pe Yaroslava Shvedova, numai ca a fost un meci mai echilibrat, in trei seturi, 6-3 3-6 6-4.

Simona Halep este principala favorita de la Wimbledon, dupa eliminarile lui Na Li si a Serenei Williams. In lupta pentru sferturi au fost deja eliminate si alte mari favorite, Agnieszka Radwanska si Caroline Wozniacki.