Wimbledon

Simona Halep, victorie facila pentru calificarea OPTIMI la Wimbledon

Sursă foto: twitter.com/

Simona Halep, singura reprezentanta a Romaniei ramasa in competitia de simplu de la Wimbledon, a evoluat sambata dupa-amiaza pentru calificarea in optimile de finala si a obtinut o victorie convingatoare.

► FINAL Halep - Frech 6-4, 6-1

Halep s-a calificat in optimi. Acolo va juca impotriva invingatoarei dintre Paula Badosa si Petra Kvitova.

Avertisment lansat de Simona Halep pentru adversarele de la Wimbledon

SET 2, 6-1 Prima minge de meci pentru Halep dupa un retur senzational la 30-30. Halep face pasul in fata si inchide meciul cu un voleu castigator.

SET 2, 4-1 Al treilea break pentru Halep in acest set. Frech a trimis prea lung dupa un raliu.

SET 2, 2-1 Halep revine la conducere dupa un nou break. A fost cel mai lung game de pana acum, unul incheiat de Halep cu forehand castigator in lung de linie.

SET 2, 1-1 Frech isi ia repede braek-ul inapoi.

SET 2, 1-0 Halep incepe cu break setul secund. Un game in care Simona a revenit de la 15-30.

SET 1, 6-4 Primul set ii revine in cele din urma Simonei. Aceasta si-a pastrat sangele rece si a servit impecabil in acest game adjudecat la zero. Halep inchide setul dpua 34 de minute, cu 11 puncte direct castigatoare si 9 erori neortate. Primul serviciu la 72%.

SET 1, 5-4 Frech pune presiune pe Halep dupa castigarea celui de-al treilea game consecutiv.

SET 1, 5-3 Halep isi complica existenta in acest set. Serviciul se prabuseste si pierde unul dintre break-uri la zero. A incheiat cu dubla greseala.

SET 1, 5-2 Raspunde si Frech cu un game la zero. Poloneza a gasit si ea asul la 40-0.

SET 1, 5-1 Halep ramane dominatoare la serviciu. Reuseste un as la 40-15 prin care inchide game-ul.

SET 1, 4-1 Primul game al meciului pentru Frech dupa 17 minute de la inceputul partidei. Raman doua break-uri avans pentru Halep.

SET 1, 4-0 Un game adjudecat de Halep cu ajutorul primului serviciu. A avut 40-0, poloneza recuperase doua puncte, dar a gasit Simona primul serviciu la timp.

SET 1, 3-0 Al doilea break reusit de Halep. Aceasta controleaza autoritar inceputul meciului.

SET 1, 2-0 Serveste bine Halep si o scoate pe Frech mult in afara terenului. Poloneza incearca lovitura castigatoare cu forehand-ul, dar trimite mult afara.

SET 1, 1-0 Inceput cu break pentru Halep dupa un game de trei minute. Frech a trimis in fileu la 15-40 dupa un retur defensiv al Simonei. Poloneza a cautat lungul de linie de cu reverul.

17:15 A inceput meciul cu Frech la serviciu.

Cap de serie numarul 16, Simona Halep o va intalni pe poloneza Magdalena Frech, 24 de ani si locul 92 mondial.

Partida Halep - Frech este a treia programata pe terenul numarul doi de la All England Tennis.

Este a treia confruntare intre Halep si Frech, jucatoarea din Romania impunandu-se de fiecare data pana acum.

Frech are 18-18 palmares in 2022 si 4-3 in meciurile disputate pana acum pe iarba.

Poloneza se afla la cea mai buna evolutie in turneele majore, dupa ce a parasit Australian Open si Roland Garros in primul tur.

Niciun set n-a cedat poloneza in primele doua tururi, cand a trecut de Camila Giorgi si Anna Schmiedlova.

Fosta lidera mondiala are 28-8 palmares in 2022 si 8-1 pe iarba.

Nici Halep n-a cedat vreun set pana acum la Wimbledon 2022.