Australian Open

Simona Halep in sferturi la Australian Open dupa o victorie categorica in fata Yaninei Wickmayer

Simona Halep s-a calificat, duminica, pentru al doilea an consecutiv in sferturile de finala la Australian Open, dupa ce a invins-o de o maniera categorica pe Yanina Wickmayer din Belgia, cu 6-4, 6-2. In sferturi Halep o intalneste pe Ekaterina Makarova din Rusia. Halep si-a egalat propriul record stabilit anul trecut, cand a fost primul nume din Romania calificat in sferturile de finala de la Melbourne.

Halep si Wickmayer au trecut peste etapa de tatonare, meciul incepand abrupt cu lovituri de atac. Prima sansa de break nu a intarziat sa apara pentru Simona, dar Wickmayer a iesit din incurcatura dupa un game inaugural lung de peste cinci minute.

Echilibrul s-a rupt insa la al doilea game de serviciu al belgiencei, cand Halep a presat din nou si a reusit in cele din urma sa castige contra serviciului cu un joc foarte speculativ.

Halep a continuat sa preseze si sa-si faca jocul de regularitate, iar in game-ul cinci a reusit al doilea break prin care s-a distantat la 4-1.

In jocul urmator favorita noastra a avut doua sanse de 5-1 dupa un serviciu as, dar o dubla greseala urmata de o alta eroare au adus-o pe Wickmayer la minge de break si aceasta a recuperat un break. Astfel, in loc de 5-1 tabela a aratat 4-2.

Agresiva pe propriul serviciu, Wickmayer nu a ezitat sa urce la fileu si sa castige un punct spectaculos cu un voleu stop. A urma un serviciu foarte bun din partea belgiencei si aceasta a legat doua jocuri la rand prin care strangea scorul la 4-3.

Pusa sub presiune dupa revenirea adversarei, Halep a intors scorul de la 15-30 si o dubla greseala comisa castigand game-ul opt printr-un challenge foarte bine simtit la un prim serviciu la limita. Halep se distanta astfel la 5-3 dupa un game extrem de important.

La 5-4 Halep a avut primele sanse de set pe serviciul advers, ambele ratate, chiar daca Wickmayer a servit cu al doilea la cea din urma sansa de break si set a Simonei. Aceasta s-a certat reprosandu-si ca o joaca prea mult pe dreapta: “Nu o mai juca pe dreapta”.

Reactie de mare campioana din partea Simonei Halep la 5-4 in game-ul de serviciu pentru castigarea primului set. O prima minge adjudecata cu o dreapta castigatoare in lung de linie, urmata de doi asi si un alt prim serviciu returnat de Wickmayer in fileu.

Simetria cu primul set s-a respectat in primele trei game-uri ale actului secund. Wickmayer a intrat cu serviciu si a condus 1-0, dupa care Halep a egalat reusind break-ul la 1-1 si a trecut la conducere pe tabela.

A urmat apoi o secventa de doua break-uri pentru fiecare parte a terenului. Mai intai Wickmayer a egalat la doi, nepermitandu-i lui Halep sa se distanteze la doua lungimi, dar Simona a reactionat imediat si a castigat al doilea game pe serviciul advers pastrandu-se la conducere (3-2).

In cele din urma Halep s-a distantat la 4-2 dupa un game la zero pe propriul serviciu. Halep a ajuns la sapte puncte la rand si a avut trei sanse de break in urmatorul, toate anulate de adversara. A venit insa un punct castigat de Halep cu un rever din aparare, minge aplaudata chiar si de antrenorul belgiencei.

Break-ul s-a produs si la 5-2 Halep urma la serviciu pentru inchiderea meciului si calificarea in sferturile de finala. Un game solid de serviciu pentru Halep si aceasta s-a calificat pentru al doilea an consecutiv in sferturi la Australian Open.