Australian Open

Asa am trait Sorana Cirstea in turul 3 la Australian Open

Sorana Cirstea a inchis ziua de sambata la Australian Open pe terenul central Rod Laver impotriva rusoaicei Anastasia Pavlyuchenkova.

FINAL Cirstea - Pavlyuchenkova 6-3, 2-6, 6-2

••• 6-2, Sorana Cirstea isi adjudeca la zero game-ul de serviciu si se califica in optimile de finala la Australian Open pentru a doua oara in cariera, dupa 2017.

••• 5-2, Rusoaica risca totul la 30-30 si trimite un forehand castigator in coltul terenului. Cirstea are ultimul cuvant la serviciu.

••• 5-1, Cirstea serveste fabulos cu primul la 40-30, Pavlyuchenkova returneaza afara si Sorana e la un pas de calificare.

••• 4-1, Break urias obtinut de Sorana Cirstea, al doilea in decisiv! Urmeaza la serviciu si e cu un pas in optimile de finala.

••• 3-1, Super ofensiv jocul Soranei. Doua puncte castigate la rand cu forehand-ul dupa urcari la fileu. Pavlyuchenkova inghesuita in spatele terenului e victima sigura.

••• 2-1, Seria Soranei e intrerupta de un game alb de serviciu al rusoaicei. Meciul ramane pe muchie de cutit, desi Sorana pastreaza un break avans.

••• 2-0, Cirstea rezista presiunii si acopera break-ul obtinut anterior cu un game de serviciu. La 40-30 primul serviciu a facut diferenta.

••• 1-0, Break obtinut de Cirstea in debutul decisivului. A revenit agresivitatea din primul set si asta e bine pentru jucatoarea noastra.

Set 2 Pavlychenkova

•• 2-6, Cirstea isi pierde game-ul de serviciu la zero si astfel meciul ajunge in decisiv.

•• 2-5, Erorile nefortate o trag in jos pe Cirstea in acest set. Nu mai putin de sapte erori neprovocate de adversara pana acum.

•• 2-4, Cirstea rezista in acest set, dupa ce a salvat minge de break.

•• 1-4, Sansa de break ratata de Cirstea. A comis nu mai putin de trei erori nefortate si s-a enervat vizibil.

•• 1-3, Cirstea intrerupe seria rusoaicei cu un game de serviciu adjudecat la zero.

•• 0-3, Pavlyuchenkova controleaza startul setului secund. Trei game-uri adjudecat de rusoaica in 13 minute. Un singur punct obtinut de Cirstea in acest game.

•• 0-2, Cirstea cedeaza break-ul intr-un game in care serviciul s-a prabusit. Sunt probleme cu porumbeii care stau in acoperisul arenei si care isi fac nevoile chiar pe teren.

•• 0-1, Minge de break ratata de Cirstea. Reverul in diagonala incercat s-a oprit de putin in fileu.

Set 1 Cirstea

• 6-3, Cirstea castiga primul set dupa un game de serviciu adjudecat la zero. 33 de minute pentru 1-0 la seturi.

• 5-3, Primul game de serviciu pe Pavlyuchenkova este unul la zero. Cirstea va servi pentru set.

• 5-2, Cirstea se duce rapid la 40-0. Pavlyuchenkova raspunde cu un forehand castigator chiar in coltul terenului. Sorana inchide game-ul cu primul ei as si al saselea din turneu.

• 4-2, Doua mingi de break pentru Sorana dupa o noua eroare nefortata comisa de rusoaica. Prima anulata cu forehand castigator, desi Sorana nu returnase rau deloc. BREAK obtinut de Cirstea, care a facut din nou diferenta la retur. A fortat-o pe adversara sa trimita afara.

• 3-2, Pavlyuchenkova isi ia break-ul inapoi. Joc agresiv din partea rusoaicei care a facut pasul spre fileu incomodand-o vizibil pe Sorana.

• 3-1 BREAK obtinut de Cirstea dupa o eroare nefortata comisa de rusoaica. Pavlyuchenkova a servit la 40-30. Este al doilea game la rand pentru Sorana care preia controlul meciului.

• 2-1 Seria break-urilor e intrerupta de Cirstea. Un game in care a intors de la 15-30.

• 1-1 Rebreak Sorana Cirstea. Aceasta a jucat excelent la retur in acest game.

• 0-1 Primul serviciu nu o ajuta pe Cirstea si Pavlyuchenkova obtine break-ul de la prima oportunitate.

12:51 Incepe meciul cu Sorana la serviciu.

12:30 S-a incheiat partida dintre Alex De Minaur si Pablo Andujar, ultima de pe arena centrala inaintea meciului Soranei.

In varsta de 31 de ani si clasata pe locul 38 mondial, Sorana Cirstea si-a egalat rezultatul din 2021, turul 3.

Cirstea ajungea pana in optimi in 2017, rezultat pe care il poate egala cu o victorie la Pavlyuchenkova.

Rusoaica e favorita 10 si ocupa locul 11 WTA, iar in ultimii cinci ani a ajuns de trei ori in sferturile de finanla la Australian Open.

La general scorul este in echilibru (3-3). Ultima partida directa dateaza din 2018, cand rusoaica s-a impus pe iarba de la Eastbourne.

Doar sapte game-uri a cedat Pavlyuchenkova la aceasta editie de Australian Open in primele doua tururi, trecand la pas de Ana Bondar si Samantha Stosur.

In meciul cu veterana Stosur rusoaica de 30 de ani a reusit nu mai putni de 28 de lovituri castigatoare.

Nici Sorana Cirstea n-a cedat vreun set pana acum, trecand de Petra Kvitova si Kristina Kucova dupa meciuri solide.

Va fi al 29-lea meci pentru Cirstea la Australian Open (15-13), turneu unde a aparut de 14 ori pe tabloul principal pana acum.