Wimbledon

Djokovici l-a rapus pe Nadal si e campion la Wimbledon

Rafael Nadal a castigat pentru prima data in cariera titlul de la Wimbledon dupa ce l-a invins in finala pe Rafael Nadal, scor 6-4, 6-1, 1-6, 6-3.
In primul set, cei doi jucatori au mers cap la cap pana la scorul de 5-4, cand Djokovici a reusit sa faca breakul.

Urmatoarele doua seturi au avut o desfasurare similara. Mai intai, Djokovici s-a impus clar si a facut 6-1, dar Nadal a revenit cu acelasi scor, avand  tresarire de orgoliu.

Echilibrul din joc a revenit in setul al patrulea, totodata ultimul al partidei. Nadal s-a tinut dupa Djkovici pana la 3-4, cand, aflat sub presiune, a cedat si i-a permis lui Djokovici sa serveasca pentru meci.

Emotiile l-au cuprins pe Djokovici, insa sarbul si-a revenit rapid si a reusit sa-si adjudece pentru prima data in cariera titlul de la Wimbledon.

Rafael Nadal a mai castigat turneul londonez de doua ori, in 2008 si 2010, in timp ce Djokovici s-a aflat la prima finala pe iarba de la Wimbledon.

Competitia feminina a fost castigata de cehoaica Petra Kvitova, care a invins-o sambata pe Maria Sarapova.