Australian Open

Abandon pentru Safina in optimi la Melbourne

Clasata pe locul doi mondial si finalista a editiei precedente, jucatoarea rusa Dinara Safina a abandonat, duminica, in optmimile de finala ale Openului Australiei din cauza unei accidentari.
Safina s-a retras dupa 61 minute, la scorul de 5-4 in favoarea Mariei Kirilenko, acuzand o accidentare la picior.

Adversara Mariei Kirilenko (58 WTA) din sferturi va fi chinezoaica Jie Zheng, care a invins-o in doua seturi pe Alona Bondarenko din Ucraina, scor 7-6 (5), 6-4, calificandu-se in premiera intre cele mai bune opt jucatoare la Openul Australiei.

Clasata actualmente pe locul 35 in ierarhia WTA, Zheng a ajuns in 2008 pana in semifinalele turneului de la Wimbledon.

Intr-o alta partida din optimile de finala, Justine Henin si-a continuat seria victoriilor, invingand-o in trei seturi pe Yanina Wickmayer, cu 7-6 (3), 1-6, 6-3.

Pentru Henin urmeaza intalnirea cu Nadia Petrova, jucatoare care in optimi a eliminat-o pe Svetlana Kuznetsova, a 3-a favorita, cu 6-3, 3-6, 6-1.

Petrova, a 19-a pe lista favoritelor, va juca pentru a doua oara in cariera in sferturi la Melbourne.