Europa League

Golgheterii Ligii Europa

Atacantul peruan al echipei Werder Bremen, Claudio Pizarro, si vârful paraguayan al formatiei Benfica Lisabona, Oscar Cardozo, au terminat pe primul loc în clasamentul golgheterilor din acest sezon al Ligii Europa, ambii reusind câte noua goluri, informeaza site-ul oficial al UEFA.

Pe locurile urmatoare s-au clasat Diego Forlan (Atletico Madrid), Bobby Zamora, Zoltan Gera (ambii Fulham), Mladen Petrici (Hamburger SV), Jonathan Legear (Standard Liege), Fernando Llorente (Athletic Bilbao) si David Villa (FC Valencia), toti cu câte sase goluri.

Echipa spaniola Atletico Madrid a câstigat, miercuri, prima editie a Ligii Europa, învingând în finala, la Hamburg, cu scorul de 2-1 dupa prelungiri, formatia engleza Fulham. Golurile învingatorilor au fost marcate de Forlan, în minutele 32 si 116, în timp ce pentru englezi a înscris Davies, în minutul 38.